суббота, 20 мая 2017 г.

Внесок сера Вальтера Скотта в справу створення історичного роману переоцінити неможливо. Його творами років сто п`ятдесят зачитувалися не одне покоління читачів. «Айвенго» - одна з найбільш цікавих речей, написаних цим автором.



 Історична обстановка роману
Нормани завоювали близько 150 років тому споконвічні землі саксів всього в одній битві. Дія роману відбувається в XII столітті на тлі боротьби двох братів за трон. Це законний король Річард I і його брат Джон, який, по суті, хоче узурпувати владу в королівстві. Династія Плантагенетів цілком утвердилася на острові і витіснила її корінних жителів на гірші землі. Саксонська знать мріє повернути собі колишнє положення. І країна опиняється в трьох протиборчих таборах. Така розстановка сил на початку роману, де головним повинен бути образ Айвенго, створений уявою письменника. Зав`язка роману починається з повернення Айвенго на батьківщину, де він не знає, що його чекає.

Характеристика образу Айвенго 
Вілфред Айвенго позбавлений спадщини своїм батьком Седріком, але глибоко закоханий в його підопічну рівний, якій Седрік готує вищу доля, ніж шлюб з його сином. Айвенго - саксонський лицар, який вірний Річарду I, королю Англії, представнику прийшла з Франції династії Плантагенетів. Від свого сюзерена він отримав бажання слідувати куртуазним законами честі. Доблесть, сміливість, вірність для нього не порожній звук. Така характеристика образу Айвенго в цілому.
Беручи участь в хрестових походах Річарда, він завоював велику славу як істинний захисник віри і християнства. Там він покриває себе славою, а й викликає до себе ненависть лицаря Буагильбера, якого він переміг на турнірі в Палестині. Це одна зі сторін, якої охарактеризований образ Айвенго. Він - ідеальне втілення лицарського кодексу честі та героїзму. Для нього прикладом служить Річард Левине Серце. Відважний лицар довгий час провів, борючись за Святу Землю. Він не молодик, але істинний шляхетний чоловік, який не буде діяти зопалу, - таким постає образ Айвенго перед читачем. Під час дводенного турніру в Ашбі він отримав важке поранення, але, зібравши всю силу і витримку, довів турнір до перемоги. А потім Айвенго, що не видужавши до кінця, відправиться захищати честь єврейської дівчини Ревекки. Це ще одна грань, яка входить в образ Айвенго. До свого короля, доблесть і мужність якого бездоганні, лицар ставиться з великою часткою критики через його любовних пригод. Сам же головний герой роману однолюб, і ніяким спокусам він не схильний до. Образ Айвенго в романі Вальтера Скотта написаний досить одноманітно. Цей персонаж позитивний, і його досить важко намалювати яскраво.
Бріан де Буагільбер
Це лицар Ордена Тамплієрів. Лицарі-тамплієри є представниками потужної міжнародної військової релігійної організації, яка нібито присвятила себе завоювання Святої Землі. Але насправді вони часто втручаються в європейську політику. Бріан де Буагільбер - грізний боєць, який переніс багато випробувань, небезпек і бурхливих пристрастей. Він суворий і виглядає зловісно. Мораль він не визнає. Він потурає своїм пристрастям і спокусам. Так, знаючи, що заможний єврей Ісаак збирається поїхати в Шеффілд, лицар не гребує простим нападом на нього з метою пограбування. Жадібність, похітливе ставлення до жінок, далеке від піднесених куртуазних уявлень того часу, характеризують цей персонаж.
Він не соромиться викрасти дочку старого Ісаака, Ребекку, і домагатися у своїй полонянки любові. Однак з плином роману його образ зазнає романтичні зміни завдяки його любові до Ревекке. Він, зрозумівши, що дівчина не відповість на його почуття, втратив інтерес до життя і загинув в поєдинку з Айвенго, але зробив свою загибель свідомої. Такий образ лицаря ордена храму в романі Вальтера Скотта «Айвенго». Він протилежний головному герою, але дуже цікавий і яскравий.

Леді Ровена

Важко аналізувати образ білявої леді Ровени, тому що в романі він дан натяком і без розвитку. Ми багато чого дізнаємося про її оточенні, а про неї саму можемо судити тільки побічно. З тексту ми дізнаємося, що вона справедлива і красива. Ще повідомляється, що дівчина - це істота «м`яке, добре, ніжне», хоча завдяки своїм вихованням вона дуже горда і серйозна.
Леді Ровена служить тільки пішаком в руках чоловіків, які намагаються нею маніпулювати. Так, Моріс де Брасі відразу захотів одружитися з нею, коли дізнався, яке у неї придане. Седрік бажає пов`язати її шлюбом з Ательстану, щоб вони могли народити новий сильний королівське саксонське покоління. І нікому немає діла до почуттів самої леді Ровени. Вона чоловіками не сприймається як людина з власними бажаннями. Навіть Айвенго ставиться до неї як до предмету. Коли він повертається на батьківщину, то не поспішає порадувати леді рівний своєю появою, а тримає і від неї все в глибокій таємниці. Виграючи турнір, Айвенго називає рівний королевою любові і краси, хоча вона, можливо, вважала за краще б просту теплу зустріч.

Навіть коли в кінці роману Айвенго нарешті домагається у Седріка згоди на весілля, то виявляється, що читач навіть не бачив, як Айвенго доглядав за своєю нареченою. Можна тільки припустити, що колись залицяння були, і у Ровени виникло почуття любові до Айвенго. Цей молодий чоловік - середньовічний романтичний лицар, і йому потрібна прекрасна дама для вираження куртуазної любові і боротьби за неї. Це і робить рівний чимось на зразок пішаки для самого письменника, щоб підтримувати любовну інтригу, тому мало приваблює до неї інтерес, любов і співчуття читацької аудиторії. Позитивний образ письменникові не вдався. Він занадто схематичний.

Ревека

Не зовсім справедливо порівнювати Ревекку і рівний, тому що в романі вони грають різні ролі. Якщо про любов Ровени і Айвенго читач знає як про доконаний факт і не бачить в ній ніякої інтриги, то відносини Ревекки до Айвенго дані в розвитку. Любов прекрасної чорноволосої єврейки не знаходить відгуку в душі головного героя. Ревека - людина горда, сміливий, мужній і вільний, так як вона не належить до вищої знаті. Вона - особа, що зневажається в силу своєї національності. Але красуня-єврейка майже завжди впевнена в собі.
І всякий раз, коли вона знаходиться під загрозою насильства, то веде суперечки з храмовників. Ревека має можливість вибирати свою долю - померти з гідністю на суді Тамплієрів або поїхати в Іспанію і присвятити себе роботі в лікарні. У фінальній сцені вона дарує рівний скриньку з коштовностями і відкидає пропозицію перейти в християнство і залишитися в Англії.

Такими вимальовуються головні жіночі образи в романі Вальтера Скотта «Айвенго».

висновок

Цим романом відразу після його написання зачитувалися найвідоміші письменники всіх країн, не кажучи вже про масового читача. Потім він перейшов в розряд дитячої літератури. Але сучасного дитини роман навряд чи зацікавить. Ця барвисто описана епоха раннього Середньовіччя може викликати інтерес у дорослого вдумливого людини, яка знає історію і схильного до аналізу.

Твір на тему: «Безстрашні і мужні герої Вальтера Скотта (За романом «Айвенго» )»

 
Твір «Айвенго» належить перу видатного англійського романіста Вальтера Скотта. Усе, про що йдеться в романі, відбувалося в XII столітті. Тоді королем Англії був Річард Лев'яче Серце. У країні точилася гостра боротьба між саксами та норманнами – прибульцями з континенту, а також між феодалами та селянами. Лицарські замки було перетворено на розбійницькі гнізда, а селяни не мали притулку та захисту а були зовсім безправними.
У скрутний для країни час повертається з чужини єдиний спадкоємець старого Седрика – Айвенго. Хлопець подорожував по Італії, Франції, Греції. Багатий феодал Седрик вигнав сина з дому та позбавив спадку, тому що погляди батька й сина на державний устрій були розбіжними. Айвенго за роки мандрів добре навчився ховати свої справжні почуття під маскою байдужості. Хлопець вдягнувся бідним прочанином і невпізнаним пробрався до батьківського будинку. Там він зустрів вихованку Седрика – леді Ровену, яку кохав упродовж довгих років вигнання. Айвенго розуміє, що в житті батька мало що змінилося: Седрик такий же суворий та безкомпромісний.
Молодий лицар цінує перш за все людську порядність і щирість. Він не хоче поступатися своїми принципами та вважає, що влада феодалів повинна бути обмеженою. Айвенго також впевнений, що всі люди рівні перед Богом, тому хлопець рятує єврея Ісака від пограбування.
Молодий лицар не тільки справедлива людина, але ще й мужній воїн. На лицарському турнірі він чудово виглядав у своєму бойовому вбранні. На панцирі Айвенго був викарбований девіз: «Лицар без спадщини» . Спритність, юнацька грація хлопця просто зачарували глядачів. Айвенго було присуджено нагороду переможця – золотий вінок. Звичайно, хлопець подарував його своїй коханій леді Ровені, але поки що залишився невпізнаним. Та коли з голови пораненого Айвенго зняли шолом, усі впізнали в молодому лицарі сина могутнього Седрика.
Тяжкі рани лицаря лікують друзі та ті, хто вміє цінувати дружбу, щирість, доброзичливість. Допомагають Айвенго Ісак, його дочка Ребекка, свинопас Гурт і навіть сам король Річард Лев'яче Серце. Ці люди зробили все можливе, щоб хлопець одужав. Народний герой Локсі вважає, що його вільні лучники зможуть у слушну мить захистити товариша. Свинопас Гурт каже, що ніколи не зрадить друга зі страху перед покаранням.
Добре розуміє Айвенго, що сила людини – у дружбі, а її щастя – у коханні. Усіх, хто оточує молодого лицаря, підкоряють його щирість і доброта, приваблює його простота. Ледь одужавши, Айвенго знову вступається за честь знедолених, рятуючи Ребекку. Цього разу хлопець ризикував своїм життям,
Значну роль відіграє в романі легендарний король Англії – Річард Лев'яче Серце. Саме він під маскою Чорного Лицаря на руках виносить пораненого Айвенго з палаючого замку, а потім робить ще багато корисного: рятує старого Седрика й леді Ровену, примирює Айвенго з батьком та благословляє майбутній брак молодого лицаря й леді Ровени.
В. Скотт змальовує у своєму романі сміливих, безстрашних, мужніх людей. Навіть стає сумно, що в сучасному світі немає сміливих мандрівників, які були б завжди готові вступитися за справу честі. Але я розумію, що там, де є лицарі, добро обов'язково перемагає зло. Справжньому лицарю не потрібна винагорода. Зміст життя лицаря – приносити визволення й допомогу тим, хто цього потребує.
 
1800 кращих творів медалістів з української та зарубіжної літератури для 5-11 класів / Укладач С.В.Музичук. – Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО» , 2003. – С. 141-143.
 

Ілюстрації Івана Кускова до роману В.Скотта "Айвенго"
















Конспект уроку "Героїчне минуле у світовій літературі"

Тема. Героїчне минуле у світовій літературі.
Мета:
•  навчальна: узагальнити та систематизувати вивчений учнями навчальний матері­ал, який стосується життя та творчості письменників, теорії літератури, змісту опра­цьованих творів;
•  розвивальна: розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість, уміння акуму­лювати власні знання, удосконалювати комунікативні навички;
•   виховна: виховувати любов до книги, повагу до світових  митців, інтерес до творів світової літератури.
Тип уроку: узагальнення та систематизація.
Форма проведення: літературна гра-подорож.
Обладнання: портрети письменників, дидактичний матеріал (ескіз ялинки, смайлики 3-х кольорів для оцінювання), презентація із 22 слайдів.
 Епіграф:
І тільки той прожив немарно, хто злу ішов наперекір. 
Ігор Муратов
Хід уроку
1.     Організаційний момент. 2 хв.
2.     Повідомлення теми й мети уроку.
Сьогодні ми з вами будемо подорожувати  просторами героїчного минулого  світової літератури.  Але рухатимемося ми в одному напрямку – до чарівного лісу, у якому на нас чекає  гостя, усім нам добре відома,  адже  скоро стане бажаною  у кожному домі. Як ви гадаєте – хто це? (Ялинка)      
3.                 Мотивація   навчальної   діяльності.
І.  Оскільки  нам доведеться подорожувати  різними країнами, тому  ми з вами скористаємося    потягом, тобто – подорожуватимемо від станції до станції. Як ви гадаєте, що нам потрібно для того, щоб вирушити потягом у  подорож? Правильно – квитки. А купуватимемо ми  їх  за наші знання. Отож, щоб вирушити із першої зупинки під назвою «Вирушальна»,  вам потрібно придбати квитки, вартість яких – знання  з теорії літератури та знання художніх творів.
Отож,  зупинка  перша – «Вирушальна». Слайди 1-6.
         ІІ. Наступна зупинка нашої подорожі – зупинка  під назвою  «Відома».
         Бути відомим нелегко. Всі про тебе все знають. Чи справді так?  Перевіримо?
Я називатиму факти з біографії письменника, творчість яких ви вивчали протягом семестру.
    Якщо впізнаєте з першої спроби – отримаєте – 3 бали, з другої – 2, з третьої – 1 бал.
4.    Відтворення та застосування  опорних   знань.
          Гра «Упізнай героя» Слайди 7-12.
        Робота письменника важка, але не менш важка робота  художника – декоратора.  Отож, наступна наша зупинка  – «Лабораторна».  Вам відомо,  для чого призначені лабораторії?  (для того, щоб щось досліджувати, проводити експерименти і т.д.)
        Отже, потрапивши на зупинку «Лабораторну»,  перед вами  постає завдання – прикрасити  ялинку і прикрасами  слугуватимуть художні твори, які вив вивчили протягом першого семестру. Слайди 18.
Творча робота (вписати на роздрукованих картках з ялинками назви  творів, які вивчалися в кожному розділі й записати героїв , а саме: праворуч – позитивних, ліворуч – негативних). Слайд 19.
5. Узагальнення та систематизація  знань. 

Міні – проект « Прикраси  ялинку» (учні представляють творчі роботи, аналізуючи твір і визначаючи головну думку кожного із записаних творів). Як підсумок  - ялинка, прикрашена іграшками. Слайд  20.
Учитель.
    Ви гарно прикрасили ялиночки, це свідчить про те, як ви працювали протягом семестру. Але зверніть увагу на  ялинку (Слайд 20) – чого не вистачає для  довершення? ( верхівки).
    Отже,  як ви уже зрозуміли, всі твори,  з якими ви познайомилися у І семестрі, пов’язані   наскрізною ?? (ідеєю).  
    Робота з епіграфом. (визначення ідеї, яка об’єднує  вищезгадані  твори). Слайд 21.
         Наша подорож добігає  кінця.  Завдяки  знанням ви відшукали у чарівному лісі художніх творів   символ свят, що наближаються – ялинку та своїми знаннями  прикрасили її. Слайд 22.
         Я  бажаю вам гарних веселих  новорічних канікул.

6. Оцінювання знань  та вмінь учнів. 

Контрольна робота з теми:"Героїчне минуле в літературі"

Героїчне минуле в літературі

Варіант І

Рівні І-ІІ
1.     Події, описані Вальтером Скоттом у романі «Айвенго», відбуваються…
а) в Італії;
б) в Іспанії;
в) в Англії.
2.     Назва роману «Айвенго» походить…
а) від назви помістя;
б) від назви міста;
в) це вигадана назва.
3.     Седрік Сакс вигнав свого сина з дому, тому що…
а) не любив його;
б) син зневажав батька;
в) той служив норманському королю.
4.     Повстав із мертвих, перелякавши своїх рідних та друзів, …
а) Айвенго;
б) Ательстан;
в) принц Джон.
5.     Леді Ровена була Седріку Саксу…
а) дочкою;
б) племінницею;
в) вихованкою.
6.     Король Річард був відсутній у країні, тому що…
а) вирушив у мандри;
б) перебував у полоні;
в) покинув країну.

Рівень ІІІ
1. Які риси лицарства уславлює Вальтер Скотт у романі «Айвенго»?
2. Котра із жінок — Ровена чи Ребекка — більш гідна руки Айвенго? Яка подальша доля Ребекки?

Рівень ІV
Порівняйте образи Айвенго і Бріана де Буагільбера. Кому служить храмовник? Назвіть його вчинки, що не є гідними звання лицаря.





Героїчне минуле в літературі

Варіант ІІ

Рівні І-ІІ
1.     Події, описані в романі Вальтера Скотта, відбувалися…
а) в ХІІІ ст. у Франції;
б) в Х ст. в Англії;
в) в ХІІ ст. в Англії.
2.     «На руках у цього чоловіка були срібні браслети, а на шиї — срібний нашийник…». Це був…
а) свинопас Гурт;
б) полонений принца Джона;
в) блазень Вамба.
3.     Королевою кохання та вроди в Ешбі обрали…
а) Ребекку;
б) Ульріку;
в) Ровену.
4.     Айвенго зміг брати участь у лицарському турнірі в Ешбі завдяки допомозі…
а) Чорного Лицаря;
б) Седріка Сакса;
в) єврея Ісаака.
5.     «Ніколи лицарський вінець не вінчав гіднішого!», — … Кому належать ці слова?
а) Ровені;
б) Ребеці;
в) Ательстанові.
6.     Седріка, леді Ровену, Айвенго, Ісаака та Ребекку в полон бере підступний…
а) Бріан де Буагільбер;
б) принц Джон;
в) Фрон де Беф.

Рівень ІІІ
1.     Чому Седрік Сакс хотів віддати леді Ровену заміж за Ательстана, знаючи, що її кохає його син Айвенго?
2.     Що було сигналом до початку штурму замку Фрон де Бефа?


Рівень ІV

Дайте порівняльну характеристику леді Ровени та Ребекки. Кому ви більше симпатизуєте і чому?